
Tränaren Magnus Näsman har lite mindre än en månad kvar att förbereda Granlo inför SSL-debuten. Foto: Granlo BK |


Samuelsson skadad: "Ett jätteavbräck för oss"

Helgens träningscup i Falun gav många svar om hur SSL-nykomlingarna Granlo och Karlstad kommer att stå sig i serien. Karlstad gick segrande ur samtliga matcher, medan ett skadedrabbat lag från Sundsvall fick nöja sig med två oavgjorda och en förlust. - Vi har en hel del saker att jobba på, säger Granlotränaren Magnus Näsman till Innebandymagazinet.se.

Granlo inledde helgens cup med att möta favorittippade Falun och förra årets SSL-nykomling Jönköping under lördagen. Båda matcherna slutade oavgjort, 2-2 respektive 1-1. - Mot Falun spelade vi fantastiskt i det taktiska, vi höll de utanför oss hela tiden och släppte bara in ett mål i spel fem mot fem. Sedan hade vi bara två och en halv timme på oss till nästa match mot Jönköping och det var för kort tid för att hinna återhämta oss, där hade vi inte riktigt orken men att bara släppa in ett mål under 60 minuter är bra.
På söndagen var det dags att möta Karlstad, superligans andra nykomling. En match där Granlo inte alls hängde med från början. - Första halvan var vi riktigt dåliga, där stod vi bara och tittade på medan Karlstad var bra och fick mycket tid på sig att briljera. Efter deras 5-1-ledning började vi ta tag i grejerna och jobbade oss in, och det var ju nära att vi kom ikapp till slut. Men de vann helt rättvist, kommenterar Näsman 7-6-förlusten.
Lagets stora nyförvärv, hemvändaren Johan Samuelsson var en av spelarna som saknades i helgen på grund av en bristning i baksida lår. - Det var såklart ett jätteavbräck för oss, han är vår största stjärna och kanske Sveriges bästa spelare, säger Näsman som dock inte är orolig för att Johan ska missa seriematcher.
- Nej, det ska inte vara någon fara. Kanske att han kunde ha varit med lite grann i helgen men vi tog det säkra före det osäkra så han inte river upp det ännu mer.
Vilka av dina spelare vill du berömma extra efter den här helgen? - Våra målvakter har gjort det bra, framför allt i lördags. Igår fick inte Niklas Bäckström lika mycket hjälp av försvaret. Vill även lyfta fram Christoffer Ekström som börjar komma in i det och blir bättre och bättre.
Vad tar ni med från den här turneringen? - Försvarsspelet mot Falun, det måste vi ta med oss. Annars handlar det om att utveckla vårt kontringsspel och anfallsspel mot uppställt försvar. Så ja, vi har en del saker att jobba på, avslutar Näsman.
Läs mer Karlstad imponerade i Falun: "På rätt väg"

|
/Innebandymagazinet
 |


Kommentera
Kommentarsfälten kontrolleras med viss regelbundhet av Innebandymagazinet och kommentarer som anses störande kan i efterhand plockas bort. Läs mer
| En person som vid upprepade tillfällen uppträder med osaklig ton eller inte visar respekt för övriga deltagare i diskussionen riskerar avstängning. Detsamma gäller användande av en falsk profil. Kommentarer som anmäls som spam modereras av Facebook och göms automatiskt för den som rapporterar kommentaren. |
|

|